2014 KPSS ilk yerleştirme tarihi açıklandı.

Geçtiğimiz hafta sonu önlisans ve lise düzeyinin de sınava girmesiyle birlikte 2014 KPSS sınav süreci tamamlanmış oldu. Puanların açıklanmasından sonra artık ilk yerleştime için geriye sayım başladı. 

Ülke genelindeki tüm kamu kurumlarından Devlet Personel Başkanlığı'nın personel talebi toplayarak oluşturduğu listedeki kontenjanlara ÖSYM tarafından yerleştirme yapılarak merkezi yerleştirme gerçekleşecektir. Merkezi yerleştirme yılda iki kez Kasımve Haziran aylarında yapılır. Merkezi yerleştirme ile kadrolu memur ile 399 KİT sözleşmeli personel alınır.

İlk merkezi yerleştirme ne zaman olacak?

İlk merkezi alım 17-26 Kasım 2014 tarihleri arasında olacak. Adaylar internet üzerinden 30 tercih yapacaklar. 

Bu alımda kaç kontenjan olacak?
4/B'lilerin önceki yıl kadroya geçirilmesi gibi durumlar kurumların kadro taleplerinin düşmesinde etkili oldu. Sonuç olarak Kasım'daki merkezi yerleştirmedeki kontenjan sayısının 5-6 bini geçmeyeceğini tahmin edilmektedir. 

Bu merkezi alımda hangi kurumlar yer alacak?

Genel olarak bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarına, belediyelere, il özel idarelerine, üniversitelere, KİT'lere ve diğer kamu kurumlarına yerleştirme yapılmaktadır.
Kadro sayıları ?

Öncelikle kurumlar hangi unvanlarda ve kaç tane personel alacaklarını DPB'ye bildirirler. DPB bunların şartlara uygunluğunu inceler ve yerine göre ufak tefek değişiklikler de yapabilmektedir. Bu kontenjanlar birleştirilip tek liste haline getirildikten sonra ÖSYM'ye gönderilir. ÖSYM bunları yayımlayarak adaylardan tercih alır.

Kaç merkezi yerleştirme var?

KPSS puanları 2 yıl geçerlidir. bu süre içinde 4 tane merkezi yerleştirme olmaktadır. Bu alımlar Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır. 2014 KPSS puanları ile 2014 Kasım, 2015 Haziran, 2015 Kasım ve 2016 Haziran aylarında olmak üzere toplam dört adet merkezi yerleştirme yapılacaktır.